Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. W 2022 roku w Polsce na depresję chorowało aż 4 mln osób, w tym aż 20 % w grupie młodzieńczej, 2 % dzieci w grupie 6-12 lat i 1 % dzieci w wieku przedszkolnym. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), do roku 2030 depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W związku z tym chcemy edukować i uwrażliwiać uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, a także grono pedagogiczne na ewentualność wystąpienia objawów depresji w swoim otoczeniu. Stąd też, w każdej klasie na godzinie wychowawczej, zostanie przybliżony młodzieży problem zachorowań na depresję, a także przeprowadzone zostaną cykliczne rozmowy ze szkolnym psychologiem.
Depresja jest podstępną chorobą, która może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Natomiast najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo – behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne też, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego.