W słoneczny wtorek – 09 października 2018 r. młodzież z klasy I LO pwko z wychowawcą p. Przemysławem Fryzą i p. Barbarą Leszczyńską udała się na wycieczkę edukacyjną do grodu Mikołaja Kopernika. Głównym punktem programu wycieczki było uczestnictwo w warsztatach dotyczących historii papieru i materiałów pisarskich, które odbyły się w Archiwum Państwowym w Toruniu.
W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość obejrzeć archiwalia zgromadzone w AP z czasów nowożytnych i XIX wieku. W czasie warsztatów uczniowie odczytywali fragmenty nowożytnych i XIX-wiecznych dokumentów oraz zwiedzili pracownię naukową archiwum.
Następnym punktem programu było zwiedzenie wystawy stałej „Tajemnice codzienności”, która znajduje się w toruńskim Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej – Prüfferowej. Ekspozycja prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny. Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Opowiada o zagadnieniach dotyczących tożsamości, identyfikacji regionalnej oraz o przywiązaniu do „małej ojczyzny”. Akcentuje jednocześnie występowanie na tym terenie różnych grup etnicznych i religijnych. Najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, której wiele aspektów dla współczesnego widza jest zaskakujących, niejasnych, wręcz egzotycznych.
Po zwiedzeniu muzeum, uczniowie wraz z opiekunami odbyli spacer po toruńskiej Starówce, podziwiając piękno gotyckich zabytków. Ratusz, mieszczańskie kamienice i wnętrza kościołów gotyckich zachwyciły uczestników wycieczki, za co wyrazili podziękowanie wielkiemu uczonemu – Mikołajowi Kopernikowi, który Toruń w świecie rozsławił…